--
-- --
Kamil YAMAN
Koru Belediye Başkanı

Başkan

Facebook

Başkanın
Mesajı

Mesaj Yaz
  Haberler
 GÖREVDE YÜKSELME
 Parselasyon Planı Askı İlanı
 E-Belediye ile fatura ve borç ödeme
 İlan
 İlan
Tüm Haberler
  Biten Projeler
 Çevre Düzenlemeleri
 Çınarcık Yolu Asfaltlama Projesi
 Plaj Düzenlenmesi
 Sahil Düzenlenmesi
 Piknik Alanı
Tüm Biten Projeler
  Devam Eden Projeler
Tüm Devam Eden Projeler
  Resim Galerisi
 Haluk Levent Konseri
 Çanakkale Gezisi
 Çevre Düzenlemesi
 Niran Ünsal Konseri
Tüm Resim Galerileri
 Koru Beldesi

Koru beldesi ,çiçek cenneti… Koru beldesinin tarihi, Bizans imparatorluğu dönemine kadar uzanır. Beldeye o tarihte Rumca güzel orman anlamına gelen KURİ ismi verilmiştir. Tarihi bakımından çok eski bir köy olduğu bulunan malzemelerden anlaşılmaktadır. Köyde bir kilise olduğu bilinmekle birlikte bugün yapının yol altında kalması nedeniyle incelemek mümkün olmamaktadır. Fakat köyde çeşitli sütun başlıkları yazıtlı taşlar bulunmaktadır. Bizans imparatorluğu döneminde kraliçenin annesi Eudoksia’nın sarayı Deveboynu mevkiinde liman bölgesinde olması nedeniyle iki liman alanı ve şimdiki belde merkezi yerleşim alanı olarak seçilmiştir 1924 yılına kadar belde nüfusunun tamamını yerleşik Rum nüfusu oluşturmakta idi 1924 yılında mevcut Rum nüfus ile Yunanistan ‘ın Selanik ili Drama ilçesinde yaşayan Türk nüfus arasında yapılan mübadele neticesinde belde nüfusunun tamamı Türklerden oluşmaktadır. Belde Türk nüfusun yerleşmesi ile Kuri yerine Koru adını almıştır.

 Koruya hayat veren Doğan dere dağlardan inip denize ulaşır Yalova’ya 13km uzaklıkta olan Koru beldemiz ova ve hafif engebeli bir arazi yapısına sahip denizi ve plajı ile şirin bir sahil beldesidir küçük ovanın tamamı birinci sınıf bir tarım arazisidir. Samanlı dağlarından uzanıp Küçük ovayı baştan aşağıya geçerek denize ulaşan Doğan dere beldeye bir başka güzellik bir başka renk katar. Tarımsal sulamada kullanılan doğan dere beldenin tek akarsuyudur.

Koru beldesi geniş orman arazilerinin meyve dolu ağaçların ve rengarenk çiçeklerin süslediği tam bir doğa harikasıdır. Seracılık belde halkının en önemli geçim kaynağını oluştururken zeytin yetiştiriciliği bamya ve bezelye gibi tarla bitkilerinin yetiştirimi de yaygındır. Kesme çiçekçiliğin cenneti olan koru beldesi yazlık turizmin son derece hareketli olduğu bir köşemizdir.

18 Haziran 1992 tarih ve 92/40349 sayılı kararname ile Koru ismiyle belediye kurulması onaylanmıştır. 27 Mart 1994 tarihinde yapılan Mahalli  İdareler Genel Seçimi sonucunda Koru Belediyesi kurulmuştur.
1994 – 1999 yılları arasında Koru Belediye Başkanlığı görevini Mustafa TANRIKULU , 
1999 – 2009 döneminde ise Recep BAŞKAN 
yapmıştır.

 


Copyright 2017 © Tüm Hakları Saklıdır
 Tel : +90 226 249 51 78
 
 Faks : +90 226 249 59 37
 
 E-mail : info @ koru.bel.tr
 
 Adres : Cumhuriyet Mah. Yalı Cd. No:2 Koru/ Çınarcık / Yalova - Türkiye